Translate
';
Duamatik.com | Sitemizde her türlü islami bilgilere ulaşabilirsiniz.
Rastgele konu getir

Genel Namaz Çeşitleri

Tesbih Namazı Kaç Re...

facebook Twitter Google

Peygamber Efendimizin hadislerinde zikretmiş olduğu tesbih namazı sevabı çok olan nafile bir namaz çeşididir. En azından senede bir defa kılınması çok hayırlı olan Tesbih namazı, İslam dininde yer alan mekruh vakitlerin dışında her vakitte kılınabilir.

Bu sevabı çok olan nafile namaz gündüz vakti kılınır ise dört rekatta bir, gece vakti kılınır ise iki rekatta bir selam vermek sureti ile kılınması daha iyi olacaktır. Bu konuda ki hadis i şerif şöyledir:

Peygamber efendimiz pek muhterem amcası olan Hazreti Abbas’a (r.a.) şöyle buyurmuştur: Ey amca, sana şu öğreteceğim şeyi yaptığın vakit, eski ve yeni, önceki ve sonraki, gizli ve açık, hata ile veya kasıtlı işlemiş olduğun bütün günahları Allah’u teala affeder. Efendimiz bu sözlerinden sonra tesbih namazının nasıl kılınacağını bildirmiştir. (Ebu Davud)

Hadis i şeriflerde Tesbih namazı haftada, ayda bir veya en azından ömürde bir defa olmak sureti ile kılmak tavsiye edilmiştir. Şimdi bu çok değerli olan nafile namazın kılınışını tarif edelim.

Tesbih namazının kılınışı
Tesbih namazı her rekatta 75 defa aşağıda yer alan tesbih namazı duası(1) okunarak kılınan ve dört rekattan oluşan bir nafile namazdır.

Tesbih namazı duası(1)

Öncelikle “Niyet ettim Allah rızası için dört rekat nafile tesbih namazı kılmaya” denerek bu namaza niyet edilir. Daha sonra tekbir alınır ve Sübhaneke duası okunduktan sonra 15 defa yukarıda yer alan Tesbih duası okunur.
Dana sonra ise aşağıda yer alan dua (2)okunur ve euzü besmele çekilerek Fatiha suresi ve ardından bir zammı sure okunur.
La havle Tesbihi(2)

Daha sonra rükuya gitmeden önce tekrar 10 defa tesbih namazı duası okunur. Sonra ise “la havle vela kuvvete” duası okunur.
Rükuya gidilir, her namazda yapılan rüku tesbihinden sonra 10 defa daha tesbih namazı duası okunur ve rükudan, “Semi Allah’u limen hamideh” denerek doğrulur ve doğrulmuş vaziyette aynı tesbih namazı duası 10 defa daha okunur. On defa okuduktan sonra “Rabbena lekel hamd” denerek secdeye gidilir.

Her vakit namazda secde de yapılan tesbihten sonra 10 defa daha tesbih namazı duası okunur. Secdeden doğrularak oturulur ve 10 defa daha aynı Tesbih namazı duası okunur. ikinci secdede aynı şekilde yapılır ve böylece bir rekatta 75 defa tesbih namazı duası okunmuş olur.

İkinci, üçüncü ve dördüncü rekatta aynı şekilde kılınır. Daha sonra samimiyet ile dualar etmekte büyük hayırlar olacaktır. Dikkat edilmesi gereken iki husus vardır ki biri subhaneke duası sadece birinci rekatta okunur ve ikinci önemli husus ise ikinci ve dördüncü rekatlarda tahiyyat için oturmak unutulmamalıdır. Bu namazın her rekatında 75 tesbih okunmaktadır ve bunların toplamı ise 300 adet etmektedir. Ola ki sehiv secdesi yapmamız gerekir ise namazın sonunda sehiv secdesi yapar iken yukarıda zikrettiğimiz Tesbih namazı duası okunmaz.

Bu yazıda yorumlar kapalı.